Odmiany i pochodzenie paproci
Paproć (Nefrolepis) jest naszą przyjaciółką od dzieciństwa i dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku. Trudno o roślinę bardziej u nas popularną. Można spotkać kilka jej odmian o dziwnych nazwach i świetnej urodzie – niekropień, flebodium, łosie rogi, zanokcica, nefrolepis. I właśnie ta ostatnia jest u nas najbardziej popularna. Posiada jasnozielone, długie, zwisające liście, które mogą być kędzierzawe, pierzaste, fryzowane (gęsto ułożone na pojedynczej łodydze). Najczęściej łodygi dorastają od 50 do 80 cm długości. Przykładową oryginalną odmianą jest Bostoniensis nana – odmiana karłowa o gęstym pokroju i intensywnie zielonych liściach.
Paprocie to rośliny występujące w dolnych partiach lasów na całym świecie. Rosną tam w półcieniu, w wilgotnej, próchniczej ziemi. Nefrolepis to naturalna paproć południa Ameryki Północnej i północy Ameryki Południowej i oczekuje podobnych warunków w naszych domach.
Pielęgnacja paproci – preferowane miejsca, podlewanie, przesadzanie
Jeśli jesteście właścicielami mieszkania, w którym przeważa wystawa północna, powinniście być bardzo zadowoleni. Ta roślina będzie dla Was idealna! Paprocie nie lubią się prażyć na słońcu. Sygnalizują dobrym wyglądem, że wolą miejsca półcieniste. Zgodzą się na stanowisko jasne, ale z rozproszonym światłem. Nie są również ekstrawaganckie, jeśli chodzi temperaturę – najlepiej czują się w typowo pokojowej (latem 18-22 stopnie Celsjusza, zimą 14-15 stopni Celsjusza).
Pochodzenie sprawia, że musicie poprawiać wilgotność powietrza w pomieszczeniu, szczególnie przy działających kaloryferach. Zraszajcie paprocie wodą (również o temperaturze pokojowej) lub stawiajcie obok nawilżacz. Mimo że lubią mieć stale wilgotne podłoże, to nie można podlewać ich nadmiernie (latem 2-3 razy w tygodniu, zimą tylko raz). W doniczce konieczny jest drenaż. Ziemia żyzna i przepuszczalna o odczynie pH 5-6, optymalna kompostowa zmieszana z torfem i próchnicą jest najlepsza. W okresie intensywnego wzrostu, od marca do października, dokarmiajcie co dwa tygodnie, spacjalnie do tego przeznaczonym nawozem!
Paproć posiada dobroczynny wpływ na zdrowie ludzi – oczyszcza powietrza z toksyn i jonizuje ujemnie powietrze. Właściciele paprotek i kotów relacjonują również próby konsumpcji świeżych listków, jednak bez późniejszych chorobowych konsekwencji.