Pochodzenie i charakterystyka epipremnum. Odmiany epipremnum
Epipremnum można było zobaczyć w co drugim domu tamtej epoki. Panie domu upinały i formowały na ścianach piękne liście rośliny. A epipremnum odwdzięczało się i rozrastało ze spontaniczną radością. Atrakcyjna formą plastyczną były zarówno liście i pędy, jak i cały kształt rośliny. Dziś przyszedł znowu korzystny dla niej czas i wkroczyła w nasze progi.
Epipremnum to rodzaj wiecznie zielonych roślin pochodzących z Azji, Australii oraz wysp Pacyfiku. Jest to roślina pnąca. Pędy mają około jednego metra długości i tendencję do zwisania ku dołowi (5-6 metrów maksymalnie). Dwa najbardziej rozpowszechnione gatunki to epipremnum złociste i epipremnum pinnatum. To pierwsze ma liście jajowate lub jajowato-lancetowate. Ich barwa jest zielona lub wzbogacona jasnozielonymi lub żółtymi plamami. Mogą być również jasne, żółtawozielone (jest kilka odmian różniących się barwą liści i łodyg). W gatunku epipremnum pinnatum liście są jajowate do podłużno-eliptycznych. Ich kolor jest ciemnozielony. Na blaszkach w pobliżu żyłki głównej powstają wewnętrzne perforacje liścia.
Takie są ogólne informacje o obiekcie Waszych poczynań, jeśli zdecydujecie się upiększyć swój dom przy pomocy epipremnum. Przede wszystkim o ich charakterze będzie decydowała natura rośliny, czyli to, że jest pnączem o giętkich pędach. Możecie pobudzić swoją artystyczną fantazję i zaprojektować różne formy ekspozycji np. roślina rozpięta na żyłce pod sufitem (nad oknami, drzwiami), owinięta wokół pionowego słupka, drabinki, metalowych obręczy, zwisająca z wiszących pojemników.
Pielęgnacja epipremnum
Epipremnum jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi jasne i ciepłe stanowiska, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej 22-24 stopni Celsjusza. W okresie wegetacji podlewajcie ją dwa razy w tygodniu, zimą tylko raz. Epipremnum bardzo zależy na zachowaniu umiaru w tym względzie. Jako podłoże wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. W sezonie dokarmiajcie ją nawozami do roślin o ozdobnych liściach. Zbyt rozrastające się pędy można bez problemu przycinać nożem lub nożyczkami. Pozyskacie w ten sposób sadzonki do ukorzenienia w wodzie.
Epipremnum pięknie udekoruje Wam dom i usunie z niego toksyczne związki np. formaldehyd. Jedyną wadą jest to, że jej tkanki zawierają szczawian wapnia. Jest trująca. Zabiegi należy wykonywać w rękawiczkach. Najlepiej byłoby znaleźć jej miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt.