Zabiegi pielęgnacyjne trawnika na wiosnę
Po zimie nasz trawnik nie wygląda najlepiej, żeby nie powiedzieć, że bardzo źle. W marzeniach jesteśmy Anglikami pielęgnującymi go już od dwustu lat, a rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Jak zadbać o trawnik po zimie? Jak pielęgnować trawnik na wiosnę? Od czego musimy zacząć i na co zwrócić uwagę? Te i inne odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Podstawowe warunki to brak przymrozków poniżej -5 stopni Celsjusza, opadów śniegu, zamarzniętej ziemi. Zakładamy, że skosiliście trawnik jesienią. Będzie wtedy w lepszym stanie wiosną (mniej żółtym i spleśniałym).
Pierwszym kardynalnym zabiegiem jest…
…wertykulacja
Na małych trawnikach wykonujemy ją narzędziami ręcznymi typu grabie. Na dużych raczej użyjcie specjalistycznego sprzętu elektrycznego lub spalinowego (wertykulator). Nazwa zabiegu jest tajemnicza, a to po prostu nacięcie pionowe darni. Musicie usunąć filc, czyli martwe źdźbła trawy.
Drugi stopień wtajemniczenia hodowcy trawnika to…
…aeracja, czyli napowietrzanie gleby.
Po wyczesaniu grabiami nakłuwamy pielęgnowaną działkę widłami na głębokość 8-10 cm. Jeśli jest duża – użyjcie aeratora, czyli walca z kolcami. Następnym etapem może być
…piaskowanie.
Nie zawsze je jednak stosujemy. Niepotrzebne będzie w przypadku lekkich gleb. Gdy jednak podłoże jest ciężkie i zbite, korzystne jest wprowadzanie piasku do otworów po aeracji (oddychanie korzeni trawy stanie się łatwiejsze).
Powoli wspólnie zbliżamy się do marzenia o angielskim poziomie doskonałości. Pozostało nam…
…dosiewanie.
Wielkie łysiny mogły powstać na naszym trawniku zarówno na skutek wertykulacji, jak pleśni śniegowej. Lekarstwem na to jest mieszanka regeneracyjna. Najpierw musicie spulchnić ziemię w pustych miejscach i wyrównać podłoże. Nasiona siejcie w ilości 30-35 g na metr kwadratowy. Możliwe jest wzmocnienie całego trawnika mieszanką 20 g na metr kwadratowy. Potem przyszłą murawę należy oczywiście podlewać.
Kiedy zaczynają się ukazywać źdźbła trawy pora pomyśleć o…
…nawożeniu.
Aby wiedzieć wszystko o swoim ukochanym trawniku, dobrze byłoby na podstawie próbki zrobić analizę zasobności gleby w substancje odżywcze i zbadać jej odczyn pH. Zajmują się tym Stacje Chemiczno-Rolnicze (www.schr.gov.pl). Dzięki uzyskanemu wynikowi można dobrać odpowiednie nawozy i podjąć decyzję o wapnowaniu. Bez analizy, trawnik zasilamy nawozem wieloskładnikowym 30g na metr kwadratowy.