GWIAZDA BETLEJEMSKA

Gwiazdy atakują nas z każdej strony. Wyskakują z gazet, komputera, a nawet z lodówki tak jak ja. Na niebieskim firmamencie gwiazdy też błyszczą. Układają się w gwiazdozbiory i konstelacje. Jednak co Ulubiony Ogrodnik może wiedzieć o gwiazdach? Prędzej o gwiazdorzeniu.

Nie znam się na astronomii, ale wiem jedno. Każdy zna przynajmniej jedną najważniejszą Gwiazdę…. Gwiazdę betlejemską.  

Po pierwszym listopada gdy z półek znikają znicze ich miejsce  w tempie ekspresowym zajmują bombki, lampki i inne świecidełka. Obok nich pojawiają się także pierwsze poinsecje. Oczywiście sklepy wielkopowierzchniowe i markety spożywcze z owadami w tle królują wśród ilości sprzedawanych kwiatów. Stoją tam całe wózki roślin tworząc iluzję magii zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pomiędzy cicho płynącymi nutkami kolęd udaje się  słyszeć “kup nas tylko tego brakuje Ci do szczęścia” I oczywiście kupujemy, ciesząc się, z zakupu, który ma dopełnić zbliżający się wielkimi krokami świąteczny nastrój. 

https://www.starsuniteeurope.eu/pl/

Egzotyczne pochodzenie

Popyt napędza podaż, a że chętnych nie brakuje to i sklepy zarabiają. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednak jak to się stało, że kwiat, który w rzeczywistości nie ma absolutnie nic wspólnego z Betlejem stał się symbolem świąt Bożego Narodzenia? Dla tych którzy nie wiedzą wilczomlecz, bo tym w rzeczywistości jest poinsecja pochodzi z Meksyku. Geograficznie jest to obszar znacznie oddalony od miejsca gdzie w teorii urodził się Jezus. Dodatkowo w tym okresie nie była to roślina dobrze znana i rozpowszechniona. Została odkryta na początku XIX, przewieziona do Stanów i dopiero tam rozpowszechniona. Do Europy dotarła dopiero w połowie XX wieku. 

https://www.starsuniteeurope.eu/pl/

Droga do sławy

Początkowo poinsecje hodowane były na kwiaty cięte. Jednak ich uroda i zapotrzebowanie na nie było bardzo duże. Dlatego rozpoczęto prace nad nowymi odmianami. Przez wiele lat opracowywano najlepsze metody hodowli, odpowiednie sposoby podlewania, nawożenia, wyrównania zapotrzebowania na promieniowanie słoneczne. Udoskonalano także sam kwiat. Obecnie występuje ponad 100 kultywarów. Różnią się one barwą, kształtem, wysokością, pokrojem. Chociaż kolor czerwony nadal jest dominujący w sprzedaży zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, nie można zapomnieć o wszystkich innych odmianach. 

Zawrotna kariera

W tej produkcja gwiazdy betlejemskiej to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi ogrodnictwa. Jest to chyba roślina o największym potencjale gospodarczym. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z zakupem roślin kwitnących nawet w okresie zimowym. Jednak wilczomleczowi nadobnemu bez większych problemów udało się zawojować rynek ogrodniczy w okresie przedświątecznym. Z powodzeniem wypchnął grudnika, który do tej pory był oznaką nadchodzących świąt. 

Przykład Gwiazdy Betlejemskiej jest idealny do pokazania jednej z najlepszych kampanii reklamowych jakie znam. To nie jest tak, że gwiazda nagle spadła z nieba i stała się popularna. Nadmienię, że swoją karierę zaczęła w Meksyku. Jako jedna z niewielu roślin kwitnących w okolicy świąt była idealną ozdobą kościołów. Jednak swoją prawdziwą sławę zawdzięcza ona ogromnej pracy włożonej przez producentów roślin w reklamę. I nie chodzi tylko o reklamę gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją żywych roślin.

Przypomnijmy sobie jakikolwiek obrazek świąteczny. Udekorowany stół w tle gwiazda betlejemska. Szopka bożonarodzeniowa pełna gwiazd betlejemskich. Choinka, Mikołaj i gwiazda betlejemska. Jej obraz wrył się nam tak mocno w pamięć, że stała się ona symbolem świąt na równi z Mikołajem i prezentami. To już nie tylko rynek żywych pięknych kwiatów, ale i gadżetów. Obrusy, serwetki, stroiki, naklejki, tapety na telefon. To najbardziej rozpoznawalna roślina na świecie. 

https://www.starsuniteeurope.eu/pl/

Machina promocji

Miałem okazję współpracować z największym producentem Gwiazdy betlejemskiej w Polsce firmą Tomaszewscy, i podziwiać ich pracę od środka. Jest to niezwykle sprawnie działająca maszyna, która z powodzeniem zaspokaja zachcianki konsumentów. Nie tylko produkują rośliny, ale również je promują. Udostępniają wiadomości o tym jak dbać o rośliny, czego potrzebują jak sprawić by pięknie kwitły. Sam jestem autorem kilkunastu takich porad, które uaktualniam każdego roku. 

Osobiście jestem wielkim fanem  poinsecji. Zapadła ona tak głęboko we mnie, że stała się nieodzowną częścią moich świąt. Pewnie nie tylko ja tak myślę. Dlatego właśnie 12 grudnia obchodzone jest międzynarodowe święto poinsecji – Gwiazdy betlejemskiej.

Ciekawostką jest, że istnieją organizacje jak Stars unite Europe, które zajmują się intensywną promocją tego świątecznego kwiatka. W swoją pracę angażują wielu ogrodników czy influencerów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z poinsecją. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym  warto sięgnąć po taką wiedzę. Nie tylko po to by  dowiedzieć się jak najlepiej dbać o rośliny. Możemy też szukać inspiracji przy tworzeniu nowych niesamowitych dekoracji świątecznych. Dzięki tej wiedzy atmosfera świąt może pozostać z nami na dłużej. 

Udostępnij